Moussa Traoré Kimdir?, Moussa Traoré ne zaman öldü? Moussa Traoré ölüm tarihi. Moussa Traoré kişisinin resmi

Moussa Traoré Hakkında Bilgi

Doğum Yeri
Kayes
Doğum Tarihi
24 Eylül 1936
Şu anki yaşı
85
Ölüm Tarihi
14 Eylül 2020
Öldüğü Yaş
84
Ölüm Yeri
Bamako
Uyruk
Malian

Moussa Traoré Kimdir?

Moussa Traoré (25 Eylül 1936 - 15 Eylül 2020), Malili asker ve siyasetçi. Traoré, Afrika ülkesi Mali'de 1968 yılından 1991 yılına kadar devlet başkanlığı makamında bulunmuştur. Traoré, Bamako ile Fransa'da Fréjus'ta bulunan askeri akademide eğitimlerini aldıktan sonra 1960 yılında Fransız Sudanı olarak Fransa koloni bölgesi olan ülkesinin Mali ismi ile bağımsızlığını elde etmesi ile birlikte ülkesine geri dönmüştür. Orduda ilk olarak 1961 yılında Asteğmen rütbesine terfi edilen Traoré, 1963 yılında da Teğmen rütbesine yükseltilmiştir. Bir müddet Tanganika'da askeri danışman olarak görev alan Traoré, daha sonra Albay rütbesine terfi edilerek Kati'de bulunan L'Ecole militaire interarmes askerî okulunda eğitmen olarak görevlendirilmiştir. 19 Kasım 1968 tarihinde ülkenin ilk devlet başkanı olarak makamda bulunan Modibo Keïta'ya karşı gerçekleştirilen askerî darbenin içerisinde yer alan Traoré, askerî darbe sonra oluşturulan ve Ulusal Kurtuluş Askeri Komisyonu (Fransızca:Comité militaire de la libération nationale) askeri komitenin genel başkanı olarak cunta hükûmetinin başına ve böylece devlet başkanlığı makamına geçmiştir. Bu makama geldikten sonra tüm siyasi faaliyetlere yasak getiren Traoré, yönetimi altında Polis devleti oluşturmuştur. 1974 yılında yeni bir anayasa ve böylece İkinci cumhuriyet ilanını gerçekleştiren Traoré, kendi kabinesinde yer alan kişileri ve rütbeli ordu mensuplarını belli dönemlerde kendisine karşı komplo ve darbe girişiminde bulunmaları ithamı ile tutuklatarak cezaevine göndermiştir. 1968 yılında iktidarı ele aldıktan sonra cezaevine gönderilen devrik devlet başkanı Keïta'nın 16 Mayıs 1977 tarihinde açıklığa kavuşturulamayan nedenlerle hayatını kaybetmesi neticesinde ülke genelinde huzursuzluğa neden olmuştur. Bu süreçte muhaliflere karşı işkence ve ölüm olaylarında artış yaşanmıştır. 1979 yılında iktidarını güçlendirmek adına yasal tek parti olarak kurduğu Mali Halkının Demokratik Birliği (Union Démocratique du Peuple Malien) ile aynı yıl girdiği ilk seçimlerde yeniden seçilmiştir.1990 yılında ülke genelinde kurulan muhalif partiler Traoré iktidarını etkilemeye başlamış, 22 Mart 1991 tarihinde yaşanan gösteriler o süreçte kanlı bir şekilde bastırılabilmiştir. Ancak bu olaydan dört gün sonra 26 Mart 1991 tarihinde kendisine karşı General Amadou Toumani Touré önderliğinde gerçekleştirilen askerî darbe ile yönetimden indirilen Traoré, 1992 yılında iktidarı dönemindeki şiddet olayları nedeniyle, 1999 yılında ise eşi ile birlikte devlet malını zimmetine geçirme suçlamasıyla kendisine karşı yürütülen davalarda ölüm cezasına çarptırılmıştır. 29 Mayıs 2002 yılında dönemin devlet başkanı Alpha Oumar Konaré tarafından affedilen Traoré, serbest bırakılmıştır.

Moussa Traoré Kaç Yılında(Ne Zaman) Vefat Etti? Ölüm Tarihi, Hangi Yılda Öldü?

Moussa Traoré kaç yılında vefat etti, hangi yılda öldü, ölüm tarihi gibi sorular merak edilmektedir. Moussa Traoré 2020 yılında vefat etmiştir. Moussa Traoré tam ölüm tarihi ise 14 Eylül 2020 tarihidir. Bu tarihte Moussa Traoré vefat etmiştir. Moussa Traoré kaç yılında vefat ettiği sorusunun cevabı ise 2020 yılıdır.

Moussa Traoré kaç yaşında öldü?

Moussa Traoré 2020 yılında ölmüştür. Moussa Traoré öldüğünde 84 yaşındaydı.

Moussa Traoré kaç sene önce öldü?

Moussa Traoré 2020 yılında ölmüştür. Bu durumda şu an 2023 yılında olduğumuza göre yaklaşık 3 yıl önce Moussa Traoré hayata gözlerini yummuştur.

Moussa Traoré öleli kaç gün oldu?

Moussa Traoré öleli yaklaşık olarak 920 gün olmuştur.

Moussa Traoré öleli kaç ay oldu?

Moussa Traoré öleli yaklaşık olarak 31 ay olmuştur.

Moussa Traoré nerede öldü? Ölüm Yeri

Moussa Traoré 14 Eylül 2020 tarihinde gözlerini Bamako yerinde kapatmıştır. Ölüm yeri Bamako yeridir.

Moussa Traoré ne zaman doğdu?

Moussa Traoré 24 Eylül 1936 tarihinde doğmuştur. Moussa Traoré 1936 yılında dünyaya gözlerini açmıştır.

Moussa Traoré Nerede Doğdu? Doğum Yeri

Moussa Traoré 24 Eylül 1936 tarihinde gözlerini Kayes yerinde açmıştır. Doğum yeri Kayes yeridir.

Moussa Traoré yaşasaydı bugün kaç yaşında olurdu?

2020 yılında hayata gözlerini yuman Moussa Traoré, bugün yaşasaydı yaşı 85 olacaktı.

Moussa Traoré Öldü Mü?

Moussa Traoré 2020 yılında ölmüştür. Moussa Traoré öldü mü? sorusunun cevabı ise Evet.