Miriam Schapiro Kimdir?, Miriam Schapiro ne zaman öldü? Miriam Schapiro ölüm tarihi. Miriam Schapiro kişisinin resmi

Miriam Schapiro Hakkında Bilgi

Doğum Yeri
Toronto
Doğum Tarihi
14 Kasım 1923
Şu anki yaşı
99
Ölüm Tarihi
19 Haziran 2015
Öldüğü Yaş
91
Ölüm Yeri
Hampton Bays, New York
Uyruk
American

Miriam Schapiro Kimdir?

Miriam Schapiro ya da Mimi (15 Kasım 1923 - 20 Haziran 2015) Birleşmiş Milletler'de bulunmuş Kanada doğumlu bir sanatçıdır. Kendisi ressam, heykeltıraş, desinatör ve feminist sanatının öncülerindendi. Aynı zamanda Pattern and Decoration sanat akımının lideri olarak düşünülüyor. Schapiro’nun çalışmaları güzel sanat ve zanaat arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdı. Ele aldığı zanaat elementleri, kadın ve kadınsılık konularını kendi resim çalışmaları altında topladı. Schapiro’nun çalışmaları, sanat ve feminizm konularına dokunur: özellikle soyut sanatla ilgili olan feminizm bakış açısından. Schapiro, evcilleştirilmiş sanat eserinde bilenmiş ve yüksek sanatın geri kalanı arasında duran eserler yaratmayı başardı. Bu eserler, Schapiro’nun çağdaş soyutlanmanın merkezinde çalışan bir sanatçı olarak kimliğini ve eş zamanlı olarak kadınların ‘bilincini’ temsil etmeye meyilli bir feminist olarak gösteriyor. Sık sık kadınlarla ilişkilendirilen kalpler, çiçekli dekorasyonlar, geometrik desenler ve pembe renkli simgeler kullandı. 1970'ler de 3,6 metreye 1,8 metre şeklinde boyayarak yaptığı tipik, küçük, kadın objesi olan yelpazeyi yaptı. Yelpaze şeklinde tuvaller, Schapiro’ya deneyimleme fırsatı veren onun yeni kişisel sitilinin temelini oluşturan zenginlik ve dokunulan renkli karmaşıklığın yüzeyi bunların dışına çıktı. Duygularını, isteklerini, endişelerini ve umutlarını tekrar tekrar kimonolara, yelpazelere, evlere ve kalp şeklindeki formlara yansıttı.

Miriam Schapiro Kaç Yılında(Ne Zaman) Vefat Etti? Ölüm Tarihi, Hangi Yılda Öldü?

Miriam Schapiro kaç yılında vefat etti, hangi yılda öldü, ölüm tarihi gibi sorular merak edilmektedir. Miriam Schapiro 2015 yılında vefat etmiştir. Miriam Schapiro tam ölüm tarihi ise 19 Haziran 2015 tarihidir. Bu tarihte Miriam Schapiro vefat etmiştir. Miriam Schapiro kaç yılında vefat ettiği sorusunun cevabı ise 2015 yılıdır.

Miriam Schapiro kaç yaşında öldü?

Miriam Schapiro 2015 yılında ölmüştür. Miriam Schapiro öldüğünde 91 yaşındaydı.

Miriam Schapiro kaç sene önce öldü?

Miriam Schapiro 2015 yılında ölmüştür. Bu durumda şu an 2023 yılında olduğumuza göre yaklaşık 8 yıl önce Miriam Schapiro hayata gözlerini yummuştur.

Miriam Schapiro öleli kaç gün oldu?

Miriam Schapiro öleli yaklaşık olarak 2834 gün olmuştur.

Miriam Schapiro öleli kaç ay oldu?

Miriam Schapiro öleli yaklaşık olarak 94 ay olmuştur.

Miriam Schapiro nerede öldü? Ölüm Yeri

Miriam Schapiro 19 Haziran 2015 tarihinde gözlerini Hampton Bays, New York yerinde kapatmıştır. Ölüm yeri Hampton Bays, New York yeridir.

Miriam Schapiro ne zaman doğdu?

Miriam Schapiro 14 Kasım 1923 tarihinde doğmuştur. Miriam Schapiro 1923 yılında dünyaya gözlerini açmıştır.

Miriam Schapiro Nerede Doğdu? Doğum Yeri

Miriam Schapiro 14 Kasım 1923 tarihinde gözlerini Toronto yerinde açmıştır. Doğum yeri Toronto yeridir.

Miriam Schapiro yaşasaydı bugün kaç yaşında olurdu?

2015 yılında hayata gözlerini yuman Miriam Schapiro, bugün yaşasaydı yaşı 99 olacaktı.

Miriam Schapiro Öldü Mü?

Miriam Schapiro 2015 yılında ölmüştür. Miriam Schapiro öldü mü? sorusunun cevabı ise Evet.