David Stoliar Kimdir?, David Stoliar ne zaman öldü? David Stoliar ölüm tarihi. David Stoliar kişisinin resmi

David Stoliar Hakkında Bilgi

David Stoliar Kimdir?

David Stoliar, 24 Şubat 1942'de Sovyet denizaltı Shch-213 tarafından Karadeniz'de Holokost'tan kaçan Yahudileri taşıyan Struma gemisi torpidolandıktan sonra gemiden sağ kurtulan tek kişidir. Diğer 768 Yahudi mülteci ve çoğunluğu Bulgar olan 10 kişilik mürettebat kayıplara karıştı. Ariel Şaron 26 Ocak 2005'teki Knesset konuşmasında olay sırasında 19 yaşında olan Stoliar ve kaçmaya çalışan diğer Köstenceli Yahudilerden bahsetmiştir: Struma'nın batışı, eğer Stoliar kurtulmasaydı, II.Dünya Savaşı'nda en çok sivil kaybın verildiği gemi adına bir detay olarak kalacaktı. Struma Romanya'dan Filistin'e hareket ediyordu. Geminin motorları kayıtlara en soğuk kış olarak geçen Aralık 1941'de iflas etti. Struma, Türk ordusuna ait bir römorkla İstanbul limanına çekildi. Türk polisi gözetiminde olan gemi 71 gün boyunca limanda bekletildi ve yolcuların karaya çıkması polis tarafından engellendi. Stoliar'ın dediğine göre diğer Yahudilerin ve Kızılhaç'ın desteğiyle bir Türk Yahudisi olan Simon Brod'un tedarik ettiği az sayıdaki ekmek ve yemek olmasaydı yolcular ölmüş olacaktı. 23 Şubat 1942'de İngilizlerle gemideki yolcuların geleceğiyle ilgili yapılan görüşmeler tıkanınca Türk otoriteleri geminin çapa zincirini kesip az yemeği ve yardıma muhtaç olan gemiyi motorsuz, radyosuz ve çapasız olarak Karadeniz'e çekip akıntıya bıraktı.Ertesi gün SC-213 denizaltısından sorumlu kıdemli yüzbaşı D.M. Denezhko ve politik komiser A.G. Rodimatzav 1118 metreden gönderilen tek torpidoyla Struma'yı batırdı. Stoliar ve geminin ikinci kaptanı Ivanof Dikof patlamadan enkaza yapışarak kurtuldu. Dikof suya düşüp ölmeden önce Stoliar'a Rusça Struma batmadan önce torpidoyu gördüğünü söyledi. Türk hükümeti ilk 24 saat boyunca yardım göndermedi. Altı sahil güvenlik görevlisi sandalla David Stoliar'ı kurtardı. Kurtarıldıktan sonra Stoliar altı hafta hapiste yattı. Filistin'de yapılan protestolar sonucunda Türk yetkililer Stoliar'ı Simon Brod'a teslim etti. Bunun ardından İngiliz yetkililer istemeyerek de olsa Stoliar'a Filistin'e geçebilmesi için vize verdi ve Brod onu Filistin'e göndermek üzere trene bindirdi. Stoliar ardından İngiliz ordusunda Mısır ve Libya'da görev yaptı, 1948'de İsrail ordusuna katıldı. Akabinde Japonya'ya sonra da ABD'ye taşındı. 1 Mayıs 2014'te hayata veda etti.

David Stoliar Kaç Yılında(Ne Zaman) Vefat Etti? Ölüm Tarihi, Hangi Yılda Öldü?

David Stoliar kaç yılında vefat etti, hangi yılda öldü, ölüm tarihi gibi sorular merak edilmektedir. David Stoliar NaN yılında vefat etmiştir. David Stoliar tam ölüm tarihi ise 28 Mart 2023 tarihidir. Bu tarihte David Stoliar vefat etmiştir. David Stoliar kaç yılında vefat ettiği sorusunun cevabı ise NaN yılıdır.

David Stoliar kaç yaşında öldü?

David Stoliar NaN yılında ölmüştür. David Stoliar öldüğünde yaşındaydı.

David Stoliar kaç sene önce öldü?

David Stoliar NaN yılında ölmüştür. Bu durumda şu an 2023 yılında olduğumuza göre yaklaşık NaN yıl önce David Stoliar hayata gözlerini yummuştur.

David Stoliar öleli kaç gün oldu?

David Stoliar öleli yaklaşık olarak NaN gün olmuştur.

David Stoliar öleli kaç ay oldu?

David Stoliar öleli yaklaşık olarak NaN ay olmuştur.

David Stoliar nerede öldü? Ölüm Yeri

David Stoliar 28 Mart 2023 tarihinde gözlerini yerinde kapatmıştır. Ölüm yeri yeridir.

David Stoliar ne zaman doğdu?

David Stoliar 28 Mart 2023 tarihinde doğmuştur. David Stoliar NaN yılında dünyaya gözlerini açmıştır.

David Stoliar Nerede Doğdu? Doğum Yeri

David Stoliar 28 Mart 2023 tarihinde gözlerini yerinde açmıştır. Doğum yeri yeridir.

David Stoliar yaşasaydı bugün kaç yaşında olurdu?

NaN yılında hayata gözlerini yuman David Stoliar, bugün yaşasaydı yaşı olacaktı.

David Stoliar Öldü Mü?

David Stoliar NaN yılında ölmüştür. David Stoliar öldü mü? sorusunun cevabı ise Evet.